Czy zauważyłeś, że kolory, które drukujesz czasami wyglądają nieco inaczej niż na ekranie komputera? To dlatego, że spektrum kolorów, które widzisz na ekranie jest o wiele większe niż to, które może być wydrukowane na większości drukarek, w tym tych, których używamy i tych, które możesz mieć w swoim biurze.

Tutaj omówimy, dlaczego istnieją różne spektra kolorów dla druku i ekranów, ustawianie kolorów do drukowania i kilka szybkich kolorów dos i don'ts!

Różnice w kolorach: RGB vs CMYK

RGB

Kolory RGB (czerwony, zielony, niebieski) to te, które widzisz na monitorze swojego komputera i na innych ekranach cyfrowych.

W przypadku tych kolorów, dodajesz różne ilości czerwonego, zielonego lub niebieskiego do czarnego płótna, aby uzyskać różne kolory, a gdy te trzy kolory są dodawane w równym natężeniu, tworzą biel.

Oznacza to, że w tym trybie kolorów można uzyskać wiele jaskrawych i neonowych kolorów, które nie przekładają się dobrze na druk, ale na ekranie wyglądają fantastycznie!

CMYK

Kolory CMYK są tworzone z cyjanu, magenty, żółtego i czarnego (klucz). Są one subtraktywne - oznacza to, że płótno wyjściowe jest białe, a w miarę dodawania kolorów staje się coraz ciemniejsze, aż do uzyskania koloru czarnego.

Druk wykorzystuje tryb kolorów CYMK, ponieważ zaczynamy od białego tła (jak papier) i dodajemy do niego kolory, aż stanie się ciemniejsze.

Ponieważ nie możemy dodawać bieli, kolory CMYK nie są tak jasne jak kolory RGB, dlatego kolory na wydruku często wyglądają nieco ciemniej niż na ekranie.

Czy muszę zmienić moje kolory na CMYK?

Po przesłaniu prac do naszego narzędzia do proofingu online, kolory zostaną automatycznie przekonwertowane na CMYK, więc to od Ciebie zależy, czy chcesz tworzyć prace w tym trybie kolorystycznym.

Zaletą ustawienia kolorów do druku w CMYK jest to, że będziesz projektować dokładnie z tymi samymi kolorami, z którymi będziesz drukować, więc od początku będziesz wiedział, jak będzie wyglądać Twoja praca.

Jeśli nie zmienisz kolorów, nie stanowi to problemu - będziesz mógł przejrzeć i zatwierdzić kolory, gdy nasze narzędzie do proofingu zajmie się ich konwersją. Oto przykład plików, które zostały automatycznie przekonwertowane z RGB na CMYK przed wysłaniem do druku.

Dlaczego pliki do druku muszą być CMYK?

Spektrum kolorów RGB jest ogromne - znacznie większe niż spektrum CMYK. Oznacza to, że niektóre kolory, takie jak fluorescencyjny pomarańczowy i zielony, nie są dostępne w spektrum CMYK. Komercyjne maszyny drukarskie, takie jak nasza, drukują na białym papierze, a my dodajemy kolory, aż płótno stanie się ciemniejsze.

Drukowanie w czerni i CMYK

Technicznie rzecz biorąc, gdyby dodać cyjan, magentę i żółty w równych i dużych ilościach, powstałaby czerń. Jednak ze względu na zanieczyszczenia atramentu prawdziwa czerń jest trudna do odtworzenia - dlatego drukarki zawierają czarny atrament (K) wraz z innymi kolorami.

Jeśli chcesz użyć czarnego koloru w swoim projekcie, zalecamy użycie wartości CMYK (30, 30, 30, 100), ponieważ stwierdziliśmy, że jest to najbardziej efektywne podczas drukowania.

Tworzenie plików w CMYK

Najłatwiejszym sposobem na zaprojektowanie grafiki do druku jest przygotowanie i zaprojektowanie całego dokumentu w kolorze CMYK. Pozwoli to uniknąć problemów z późniejszą korektą kolorów, co może być dość trudne.

Wyjątki

Nie wszystkie programy mogą tworzyć pliki w kolorze CMYK (np. Microsoft Word i PowerPoint). Jeśli na przykład prześlesz nam dokument Worda lub PowerPointa, przekonwertujemy go z RGB na CMYK, a następnie odeślemy Ci proof, czyli obraz pokazujący, jak Twój projekt będzie wyglądał po przygotowaniu do druku. Poniżej znajdziesz moje przewodniki dla Adobe Photoshop, Adobe InDesign, Adobe Illustrator i Microsoft Publisher.

 1. Adobe Photoshop

  Ustawienia kolorów w Photoshopie ustawia się podczas pierwszego tworzenia dokumentu. Spójrz na pierwszy obrazek poniżej, aby zobaczyć właściwe ustawienia dla CMYK.

  Możesz również sprawdzić ustawienia, gdy dokument jest otwarty, klikając na "Obraz" na górze ekranu, a następnie "Tryb".
 2. Adobe InDesign

  Podczas pracy w programie InDesign kolory zostaną automatycznie przekonwertowane na CMYK, gdy plik zostanie wyeksportowany do formatu PDF poprzez wybranie opcji: PDF/X-1a:2001.
 3. Adobe Illustrator

  Podobnie jak w przypadku Photoshopa, kolory do druku można skonfigurować podczas pierwszego tworzenia dokumentu w programie Adobe Illustrator. Jeśli chcesz przekonwertować kolory w istniejącym pliku:
  - Otwórz go w programie Illustrator
  - Kliknij kolejno opcje Plik > Tryb koloru dokumentu > Kolor CMYK.
  - Kliknij narzędzie do zaznaczania i przeciągnij je na cały obraz.
  - Kliknij polecenie Edycja > Edytuj kolory > Konwertuj do CMYK.
 4. Microsoft Publisher

  Aby przekonwertować ustawienia kolorów w programie Microsoft Publisher (dowolna edycja od 2003 do 2013; w wersji 2016 nie ma możliwości zmiany ustawień kolorów), zacznij od otwarcia dokumentu.
  - Kliknij Plik > Info > Ustawienia druku komercyjnego
  - Znajdziesz tu opcję "Wybierz model kolorów" - wybierz CMYK.
 5. Inne oprogramowanie

  Jeśli używasz innego rodzaju oprogramowania, najważniejsze ustawienia, które musisz sprawdzić, to:
  - Colour Mode (Tryb koloru): CYMK (czasami nazywany Kolorami Procesu)
  - Profil kolorów: Fogra39 (ISO 12647-2:2004)
  - Jeśli to możliwe, eksportuj jako: PDF/X-1a:2001

Konwersja plików RGB do CMYK i ponowne wyważenie kolorów

Jeśli używasz oprogramowania takiego jak Photoshop, możesz wybrać konwersję kolorów RGB na CMYK, a następnie ponownie wyregulować balans kolorów. Jeśli używasz elementów RGB, warto przekonwertować je na CMYK i ponownie zbalansować kolory podczas procesu projektowania.

Konfiguracja kolorów do druku: porady i przeciwwskazania

Oto kilka szybkich wskazówek, które pomogą Ci sprawdzić, czy Twoje kolory są prawidłowo ustawione:

 • Wydrukuj kilka próbek kolorów CMYK, aby sprawdzić kolory, jeśli nie jesteś pewien, jak będą wyglądać po wydrukowaniu.
 • Jeśli możesz, sprawdź swoje wydruki próbne na ekranie kalibrowanego monitora - nieskalibrowane kolory na ekranie mogą się różnić w zależności od monitora. Oto świetny przewodnik dla Windows 10 i MacOS dotyczący kalibracji monitora.
 • Nie sprawdzaj kolorów na próbkach wydrukowanych z drukarki biurkowej - zazwyczaj próbują one emulować kolory RGB, zamiast drukować prawdziwe kolory CMYK, więc mogą nie być dokładne.