Co to jest DPI? Jeśli zastanawiasz się nad tworzeniem materiałów drukowanych, prawdopodobnie widziałeś te trzy litery napisane w różnych miejscach, ale możesz nie do końca rozumieć, co one oznaczają. Napisaliśmy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, czym jest DPI i dlaczego jest ważne przy tworzeniu materiałów drukowanych.


Mówiąc najprościej, DPI oznacza "dots per inch" - liczbę małych drukowanych kropek na cal drukowanego dokumentu. Im większe DPI, tym większa liczba kropek, a zatem tym wyraźniejszy wydruk.

Zazwyczaj im wyższe DPI, tym wyższa jakość wydruku. Nie zawsze jednak konieczne jest drukowanie w najwyższym możliwym DPI. Jeśli drukowany obraz ma być mały, to naprawdę wysokie DPI będzie tylko stratą atramentu. Z reguły, przy drukowaniu listów lub dokumentów, 300 dpi będzie w porządku.

Podobnie, jeśli chodzi o markową papeterię, taką jak wizytówki, radzimy zdecydować się na rozdzielczość pomiędzy 300 a 400 dpi. Zazwyczaj tylko profesjonalne fotografie lub duże reklamy będą drukowane w bardzo wysokim DPI, takim jak 1200.


W pliku cyfrowym, rozdzielczość obrazu jest zwykle określana jako PPI (pixels per inch). Ta liczba pozwala drukarni znać zamierzony rozmiar drukowanego obrazu. Aby dowiedzieć się, jakie jest PPI twojego obrazu, znajdź plik w Eksploratorze Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz 'Właściwości'. Następnie kliknij na zakładkę 'Szczegóły' i przewiń w dół, aby zobaczyć informacje o obrazie.

Możesz również otworzyć plik w Photoshopie i przejść do opcji Obraz > Rozmiar obrazu. Okno Rozmiar obrazu w Photoshopie pokaże Ci wymiary Twojego obrazu, jak również rozdzielczość (PPI). Możesz również zmienić rozdzielczość tutaj, wpisując liczbę w polu rozdzielczości i klikając "Zapisz".

Jednakże, zwiększenie rozdzielczości obrazu po jego utworzeniu może spowodować, że będzie on wyglądał na rozmazany. Dzieje się tak, ponieważ istniejące piksele zostaną rozciągnięte, a Photoshop zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wypełnić puste miejsca. Tak dobry jak Photoshop, często skutkuje to niezbyt ostrym obrazem. Dlatego DPI obrazu powinno być ustawione na pusty dokument na początku procesu projektowania.

Twój monitor komputerowy również ma swoje własne DPI. Kiedy po raz pierwszy rozpakowujesz swój monitor, będzie on ustawiony na domyślną rozdzielczość, zwykle około 96 lub 120 DPI. Oznacza to, że obraz ustawiony na 300 DPI nie będzie prawidłowo wyświetlany na większości ekranów o domyślnej rozdzielczości. Domyślna rozdzielczość jest zazwyczaj idealna do przeglądania stron internetowych i korzystania z oprogramowania, ale większość projektantów cyfrowych zdecyduje się ustawić wyższą rozdzielczość ekranu, aby móc efektywnie wykonywać swoją pracę.

Jeśli projektujesz materiały drukowane samodzielnie i zdecydujesz, że chcesz zmienić rozdzielczość monitora, możesz to zrobić, wykonując następujące czynności (Windows 7)

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybierz "Personalizacja".
  2. Kliknij link "Wyświetlacz" w lewym dolnym rogu okna.
  3. Po lewej stronie okna wybrać "Ustaw niestandardowy rozmiar tekstu" lub "Dostosuj rozmiar czcionki".
  4. W tym momencie będziesz mógł wybrać DPI z przesuwanej skali lub wybrać wartość procentową z rozwijanego menu.
  5. Na koniec kliknij "OK", aby wprowadzić zmiany.

Zrozumienie DPI obrazu jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o tworzenie wysokiej jakości materiałów drukowanych. Upewnij się, że masz rozdzielczość ustawioną na właściwą wartość, a unikniesz rozmycia obrazu i uzyskasz profesjonalnie wyglądający wydruk.

Mamy nadzieję, że to pomogło Ci lepiej zrozumieć pojęcie DPI. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z projektantem lub jednym z pracowników naszego studia.