Niezależnie od tego, czy tworzysz swoją pierwszą ulotkę z okazji wprowadzenia produktu na rynek, czy projektujesz elegancką wizytówkę, na pewnym etapie rozwoju firmy prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z usług projektanta graficznego. Projektanci to bardzo pomocni ludzie. Potrafią z niezbyt udanego pomysłu zrobić oszałamiający - ale może to być kosztowne, jeśli na początku nie przekażesz projektantowi odpowiednich informacji!

Graficy są zazwyczaj wolnymi strzelcami, co oznacza, że będą naliczać opłaty za godzinę pracy lub za projekt. Jeśli wyceniają godziny, dodawanie wielu zmian do projektu szybko spowoduje wzrost kosztów. Z drugiej strony, jeśli zapłacisz za projekt, prawdopodobnie ustalą oni ścisłe parametry dotyczące liczby zmian, jakie można wprowadzić, zanim zostaną naliczone dodatkowe opłaty.

Dzieje się tak, ponieważ wymagany jest dodatkowy czas i badania, a tego freelancerzy nie dają za darmo! Projektant zazwyczaj uwzględnia kilka rund drobnych poprawek - ale każda całkowita zmiana oryginalnego pomysłu będzie wyceniana jako zupełnie nowy projekt.

Mając to na uwadze, oto kilka kroków, które pozwolą Ci zbudować świetną relację z grafikiem, tak abyś nie przekroczył budżetu, a Twoja wizja została łatwo przeniesiona na papier!

Czego nie zrobią graficy

Zanim zatrudnisz swojego grafika, jasno określ, co robi, a czego nie. Dla niektórych animacje są całkowicie w ich stylu, podczas gdy inni nie zrobili ich przez całe życie. Niektórzy lubią tworzyć marki (loga, nagłówki banerów itp.), podczas gdy inni wolą być czarodziejami infografik.

Pamiętaj, aby znaleźć grafika, który specjalizuje się w projektowaniu dla mediów drukowanych lub przynajmniej dobrze się w tym czuje. Wynika to z faktu, że w przypadku mediów drukowanych obowiązują inne wymagania niż w przypadku treści online, takie jak rodzaj kolorów, układ dokumentu i ograniczenia związane z danym medium.

Warto również pamiętać, że mało prawdopodobne jest, aby grafik dostarczył Ci jakąkolwiek treść pisemną. Oznacza to, że wszelkie materiały, które mają znaleźć się w dokumencie, niezależnie od tego, czy jest to wizytówka, katalog produktów, broszura czy kalendarz biurkowy, muszą zostać dostarczone grafikowi. Treść ta (lub "kopia") musi być sprawdzona przed przekazaniem jej projektantowi, ponieważ większość z nich po prostu skopiuje i wklei z dostarczonego dokumentu - sprawdzanie nie jest ich zadaniem!

Proces pracy z projektantem graficznym

Praca z projektantem graficznym składa się z wielu etapów, dlatego dobrze jest mieć mapę procesu, która pomoże Ci poprowadzić Cię przez negocjacje.

1. Brief

Brief to Twoja koncepcja: co chcesz zrobić, jakie masz pomysły i do kiedy chcesz to zrobić. Dokument ten powinien być na tyle krótki, aby potencjalny projektant mógł go szybko przeczytać, ale powinien zawierać wystarczająco dużo szczegółów, aby mógł określić uczciwą wycenę.

Postaraj się zawrzeć w nim:

 • Twoje oczekiwania czasowe
 • Typ projektu (jednorazowy, ciągły, regularny)
 • Twoje zamierzenia projektowe (katalog produktów, ulotka z imprezy, projekt wizytówki itp.)
 • Twoje oczekiwania (czy chodzi tylko o ustawienie czcionek, czy o stworzenie nowych ilustracji od podstaw?)
 • Do kogo projektant będzie się zgłaszał (dla uproszczenia wybierz jeden punkt kontaktowy)
 • Wszystkie elementy, nad którymi ma pracować projektant - nie mów, że ma to być "wizytówka", a potem próbuj namówić go do zmiany rozmiaru na ulotkę za darmo!
 • Wszelkie inne istotne informacje dotyczące projektu.

Możesz dołączyć przykłady ilustracji lub projektów, które chciałbyś wykonać - pamiętaj jednak, że każdy grafik ma swój własny, niepowtarzalny styl. Nie jest profesjonalnie prosić projektanta, aby całkowicie naśladował czyjeś prace - jeśli chcesz mieć taki styl, zatrudnij taką osobę! Możesz jednak załączyć "tablicę nastrojów", aby pokazać przykłady elementów stylu, które Twoim zdaniem dobrze odzwierciedlają Twoją markę. Zatrudniasz projektanta ze względu na jego kreatywne oko - pozwól mu więc z niego korzystać!

Bądź otwarty i szczery w kwestii pracy, której potrzebujesz - w przeciwnym razie ryzykujesz stratę czasu swojego i projektanta. Jeśli nie będziesz dokładny, możesz się później zorientować, że projektant nie ma odpowiednich umiejętności lub doświadczenia, aby wykonać wszystko, czego potrzebujesz. Pomoże Ci to również przedstawić uczciwą wycenę, obejmującą realistyczne terminy, dzięki czemu będziesz mógł odpowiednio zaplanować budżet.

2. Budżet

Mówiąc o budżecie: nie oszczędzaj. Projektant graficzny często posiada wykształcenie wyższe w wybranej dziedzinie i spędził lata na zdobywaniu doświadczenia. Płacisz za te specjalistyczne umiejętności, aby generować większe przychody od klientów niż gdybyś sam chciał coś zaprojektować. Dlatego zamiast postrzegać projekt jako jednorazowy, pomyśl o długoterminowej wartości, jaką przyniesie on Twojej firmie. Projektanci otrzymują za swoją pracę tylko jednorazową zapłatę, podczas gdy Ty możesz czerpać korzyści finansowe latami!

Dobrze jest otwarcie mówić o swoim budżecie, zwłaszcza jeśli jest on ograniczony. To da projektantowi rzetelne pojęcie o Twoich oczekiwaniach i parametrach - i pomoże mu zdecydować, czy chce dla Ciebie pracować. Bardziej niedoświadczony projektant może być skłonny pracować za mniejszą kwotę, w krótszym czasie, ale jakość może być niższa. Do Ciebie należy rozważenie zalet i wad wydania większej kwoty na budżet projektowy, ale pamiętaj, aby negocjacje były szczere i otwarte w celu utrzymania dobrych relacji roboczych.

3. Umowa

Kiedy już znajdziesz grafika, z którym chciałbyś współpracować, zawrzyj umowę na realizację projektu. Upewnij się, że określisz w niej takie warunki, jak

 • Oczekiwany czas realizacji
 • Liczba wstępnych koncepcji, które mają zostać sporządzone (i co się stanie, jeśli któraś z nich nie przypadnie Ci do gustu)
 • Jak szybko informacja zwrotna zostanie przekazana projektantowi
 • Uzgodniona stawka płatności
 • Uzgodniona stawka płatności za dodatkowe poprawki lub godziny pracy wykraczające poza początkowy zakres projektu
 • Uzgodnione warunki płatności (z góry, przy dostawie, lub 50% z góry i 50% przy dostawie)
 • Kary dla każdej ze stron naruszających uzgodnione oczekiwania (takie jak procentowy wzrost końcowego rachunku, jeśli opóźniasz przekazanie informacji zwrotnej, lub doliczenie przez projektanta odsetek za opóźnienie płatności).

Może się okazać, że Twój grafik ma już standardową umowę z klientem, którą możesz wykorzystać, lub możesz stworzyć własną, dostosowaną do danego projektu. Jeśli planujesz regularnie korzystać z usług freelancerów, warto mieć własny wzór umowy zawierający standardowe warunki. W każdym przypadku można je zmienić w trakcie współpracy z każdym freelancerem, tak aby obejmowały również jego standardowe warunki.

4. Projekty

To jest właśnie ta część zabawy! Tutaj odbywa się konsultacja z grafikiem, podczas której dzielisz się swoimi pomysłami. Następnie grafik pracuje nad koncepcją projektu lub dwoma (w zależności od tego, jakie opcje zostały określone w umowie) i wysyła Ci szkice.

Szkic jest tylko szkicem. Będziesz mógł wprowadzać zmiany! Ważne jest jednak, aby projekt powstał, ponieważ daje on pewność, że grafik dogłębnie i jasno zrozumiał Twój brief, Twój branding i Twój cel.

5. Informacje zwrotne

Przejrzyj dokładnie szkice koncepcyjne i wybierz koncepcję, która Twoim zdaniem najlepiej odzwierciedla Twoją firmę i markę. Na tym etapie nie ma problemu z wprowadzeniem zmian: koncepcje tworzy się po to, by stanowiły bazę, na której można budować, nie muszą być gotowym produktem. Zazwyczaj w umowie uwzględnia się dwie tury zmian lub poprawek.

Upewnij się, że przekazujesz swojemu grafikowi szczere informacje zwrotne. Jeśli coś Ci się nie podoba, zapytaj go, czy nie potrzebuje dodatkowych wyjaśnień na temat briefu lub czy nie chce się z Tobą skonsultować. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, aby uniknąć problemów i wydatków w przyszłości.

6. Poprawki

Ogólna, oczekiwana zasada dotycząca poprawek jest taka, że w cenę wliczona jest jedna większa i jedna mniejsza poprawka. Może się to różnić w zależności od warunków uzgodnionych w umowie, ale niezależnie od tego, co zostało uzgodnione, pamiętaj, aby tego przestrzegać. Jako projektant graficzny bardzo łatwo jest doświadczyć "rozrostu zakresu". Polega to na wprowadzaniu dodatkowych poprawek bez opłat (co powoduje, że projektant traci pieniądze i ma negatywne nastawienie do współpracy z Tobą). Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja prośba o poprawki jest zbliżona do "rozrostu zakresu", sprawdź, czy nie postawiłeś pytania w następujący sposób: "Czy mógłbyś po prostu...?". Jest to zwykle pewny znak, że wykorzystujesz rundę poprawek.

Aby zachować przejrzystość, informacje zwrotne dotyczące każdej rundy poprawek należy przekazywać na jednym dokumencie. Mogą to być notatki zapisane w dokumencie Word lub odręczne notatki na wydrukowanym pliku PDF projektu - w zależności od tego, jak Tobie (i projektantowi) najlepiej się razem pracuje. Przekaż ten dokument tylko raz: to jedna runda poprawek. Nie wysyłaj potem kilku e-maili, które zaczynają się od słów: "Aha! I jeszcze...", ponieważ stworzysz precedens bycia klientem, z którym projektant nie chce współpracować.

7. Zatwierdzenie

Gdy już będziesz zadowolony z projektu, przekaż go kilku osobom do korekty. To nie jest czas na wprowadzanie kolejnych poprawek! Chodzi wyłącznie o to, aby upewnić się, że wszystkie treści zostały prawidłowo rozmieszczone i że wszystkie teksty są poprawnie napisane. Należy sprawdzić takie rzeczy, jak

 • Dane kontaktowe są poprawne
 • Daty i godziny są prawidłowe
 • Kolory marki są takie, jakie powinny być
 • Wszystkie zdjęcia są wolne od praw autorskich (lub zostały zakupione, lub są już własnością firmy)
 • Czy nie ma grafiki lub tekstu, który mógłby uciec przez zagniecenie, np. na złożonej wizytówce.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii korektorów możesz podpisać projekt. Pamiętaj, aby poprosić grafika o wszystkie pliki projektowe, ponieważ mogą one być potrzebne w późniejszym czasie (np. w celu wykorzystania szablonu wizytówki dla nowych pracowników). Zapytaj, czy grafik może wyeksportować Twoje prace jako gotowy do druku plik PDF CMYK i już możesz przesłać dokument do druku!

Żargon

Kilka słów o projektantach graficznych: na co dzień posługują się oni wieloma żargonami. Oto przewodnik dla nieprojektantów, który pomoże Ci zrozumieć, o co im chodzi...

 1. Skład

Jest to sposób, w jaki elementy są rozmieszczone na stronie. Na przykład, jeśli masz tekst i obrazy, kompozycja wpłynie na to, na co czytelnik zwróci uwagę w pierwszej kolejności, dlatego ważne jest, aby grafika miała odpowiedni układ, który podkreśli najważniejszą kwestię, którą chcesz przekazać.

 1. Spad i bezpieczna strefa

Jest to termin techniczny, który odnosi się do sposobu ustawienia dokumentu graficznego w programach do projektowania. Wokół krawędzi dokumentu należy wyznaczyć obszar spadu i bezpieczną strefę, zwykle po 3 mm na każdy z nich. Są to dodatkowe 3 mm po zewnętrznej stronie pracy (spad), na które rozciąga się obraz lub kolor tła, oraz 3 mm wewnątrz (strefa bezpieczna), gdzie nie należy umieszczać grafiki ani tekstu, aby uniknąć obcięcia. Dzieje się tak dlatego, że drukarnie komercyjne nie drukują po prostu do krawędzi papieru: drukują one na nieco większych arkuszach papieru, które są przycinane do odpowiednich rozmiarów po zakończeniu drukowania.

Jeśli coś ważnego znajduje się w obszarze spadu lub bezpiecznym, istnieje prawdopodobieństwo, że może zostać obcięte!

 1. CMYK i RGB

Są to najpopularniejsze spektra kolorów używane przez projektantów. W pracach internetowych najczęściej stosuje się RGB, ponieważ najdokładniej odzwierciedla to, co można zobaczyć na ekranie komputera. Dzieje się tak, ponieważ RGB jest spektrum addytywnym, w którym kolory są dodawane do czarnego tła (takiego jak piksele na monitorze komputera). W RGB jest o tysiące więcej opcji kolorystycznych niż w CMYK-u.

CMYK jest najczęściej używany w druku. Jest to skrót od: Cyan, Magenta, Yellow i Key (Black), które są czterema kolorowymi farbami używanymi do budowania drukowanego obrazu na dużych komercyjnych prasach drukarskich. CMYK jest spektrum subtrakcyjnym, co oznacza, że kolory są używane na białym tle, aby odfiltrować inne kolory z widma wizualnego.

CMYK ma mniejszy zakres kolorów niż RGB. Ograniczenie drukowania do mniejszego spektrum kolorów niż RGB może wydawać się dziwne, ale w rzeczywistości pomaga ujednolicić kolory we wszystkich drukarniach w celu uzyskania wysokiej jakości wydruków.

Pamiętaj, że gdy sprawdzasz projekt przesłany przez grafika, Twoja drukarka biurowa prawdopodobnie drukuje w spektrum RGB (podobnie jak większość drukarek biurkowych). Oznacza to, że kolory mogą nie do końca odpowiadać ostatecznemu produktowi drukowanemu, ponieważ grafika stworzona przez projektanta będzie w CMYK-u.

 1. Biała przestrzeń

Jest to, bardzo dosłownie, biała przestrzeń na stronie. Ważne jest, aby każdy projektant wiedział, jak efektywnie wykorzystać białą przestrzeń, ponieważ może ona przyciągnąć wzrok tam, gdzie powinien, a także zapobiec wrażeniu zagracenia projektu.

 1. Gradient

Gradient polega na tym, że jeden kolor przechodzi w drugi. Czasami jest to bardzo subtelne, a innym razem może to być tęcza kolorów przechodzących jeden w drugi. Jest to szczególnie efektywne w projektach cyfrowych, ale można je również dobrze wykorzystać w druku. Więcej na temat gradientów w druku można przeczytać na naszym blogu tutaj.

 1. Typografia

Termin ten odnosi się do czcionek używanych przez projektanta graficznego. Obejmuje ona odstępy, czcionki i kroje pisma tekstu. Jest to ważna umiejętność dla grafików, którzy powinni być pewni siebie, aby tworzyć wysokiej jakości prace (w przeciwnym razie możesz otrzymać fantastyczne obrazy, ale tekst, który nie pasuje do stylu lub marki).

 1. Rozdzielczość i DPI

Rozdzielczość obrazów jest bardzo ważna przy projektowaniu grafiki do druku, a Twój grafik dobrze o tym wie. Jeśli poprosi Cię o obraz o wysokiej rozdzielczości, który ma być dołączony do projektu, oznacza to, że musisz wysłać mu coś o rozdzielczości wyższej niż 300 dpi.

DPI to skrót od angielskiego wyrażenia dots per inch, oznaczającego liczbę kropek atramentu na papierze przypadających na cal podczas drukowania. Zatem im więcej kropek na cal, tym wyższa będzie rozdzielczość. Jest to bardzo ważne przy wysyłaniu prac do druku, ponieważ niskie DPI spowoduje, że wydrukowane obrazy będą niewyraźne.

Jeśli zostaniesz poproszony o sprawdzenie wydruku próbnego przed wysłaniem go do druku, dobrym sposobem na sprawdzenie rozdzielczości jest powiększenie dokumentu o 300-400%. Będzie to odzwierciedlało jakość, z jaką dokument będzie wyglądał po wydrukowaniu na papierze.

Jeśli nie stać Cię na projektanta (lub chcesz samemu spróbować)...

Choć zdecydowanie zalecamy korzystanie z usług doświadczonego grafika przy tworzeniu papeterii firmowej, zdajemy sobie sprawę, że niektóre firmy - zwłaszcza te rozpoczynające działalność - dysponują niewielkim budżetem. Pamiętaj, że zawsze możesz wybrać jeden z naszych szablonów online dla większości naszych papeterii firmowej, gdzie możesz dostosować szablony do swoich potrzeb, dodając istotne szczegóły, takie jak dane kontaktowe i logo firmy.

Gdy tylko Twoja firma zacznie działać, skorzystaj z usług projektanta graficznego! Jakość prac, które mogą oni wykonać, będzie miała znaczący pozytywny wpływ na postrzeganie Twojej marki przez klientów, więc są one na wagę złota.